Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Nedir?

Kadınların hepsi güzellikleri ve dış görünümleriyle çevresinde etkileyici bir iz bırakmak ister. Bunu da vücut hatlarıyla ön plana çıkarmayı tercih ederler. Bu yüzden, kilo problemleri ve vücut hatları sorunlarıyla yıllar boyunca mücadele etmekten kaçınmazlar. Vücut güzelleştirmede en sık tercih edilen operasyonların başında karın germe ameliyatı gelmektedir. Op. Dr. Defne Erkara karın germe hakkında bilgi verdi.

Karın bölgesinde şikayet edenlerin günlük yaşantılarına çok hızlı biçimde dönüş yapabildikleri ve iz bırakmadan hayal ettikleri görünüme kavuşmalarının sağlandığı karın germe ameliyatıyla, siz de etkileyici bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Karın estetiği neden gereklidir?

Karın germe ameliyatının en önemli amaçlarından birisi sarkma olarak görülse de, karın kasları gevşemiş olan kişilerin tekrar eski gerginliklerine kavuşmaları için de sıklıkla tercih edilmektedir. Vücuttaki yağlar zamanla karın bölgesinde toplanmaya başlar. Bu durum da göbek bölgesinde genişlemeye neden olmaktadır. Kadınların gebelik geçirmesiyle de karın bölgesi daha fazla genişlemektedir. Bu genişlemeyi normal görünüme getirmek için karın germe operasyonları uygulanabilir. Eğer karın bölgesinde yağ birikmesi varsa liposuction tercih edilirken, deri genişlemelerinde ise karın germe operasyonu uygulanır.

Karın germe operasyonu kimlere uygundur?

Karın germe ve yağ aldırma operasyonları; karın duvarı genişlememiş sadece yağlanma olan hastalarla birlikte, karın duvarı genişlemiş ve cilt sarkması olan kişilere uygulanmaktadır.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Tam germe ameliyatı uygulanacak bölgenin genişliğine göre 2-5 saat arasında değişirken, kısmi germe operasyonları 1-2 saat kadar sürebilmektedir. İç çamaşırının içinde kalacak bölgede bir kesi hattı yapılır ve fazla deriler kesilerek vücuttan atılır. Bu operasyon sırasında kaslarda bir zayıflık veya fıtık problemi varsa onarılmaktadır. Operasyon tamamlandıktan sonra kesilen bölge gizli dikiş ile kapatılıp pansuman yapılır.

Karın germe ameliyatı sonrası neler yapılır?

Karın germe operasyonu geçirdikten sonra oluşabilecek şişlik ve ağrılar, ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilmektedir. Karın bölgesinde toplanan suyu emmesi için yerleştirilen drenler 1-3 gün içerisinde, dikişler ise 1-3 hafta sonra alınmaktadır. Operasyon sonrasında 1-3 gün süre kadar hastanede kalmanız gerekmektedir.

Bu operasyonu geçirdikten sonra kendinizi tam anlamıyla rahat hissetmeniz birkaç ay sürebilir ancak, günlük yaşamınıza ve işinize 2-3 hafta sonrasında rahatlıkla dönebilirsiniz. Karın germe ameliyatı bölgesindeki yara izlerinin düzelmesi 9 ay ile 1 yıl kadar sürebilir. Kısmi ameliyatlarda, tam operasyonlara göre daha iyi sonuçlar elde edilmektedir. Bu operasyon sonrası beslenme düzeninize devam eder ve düzenli egzersiz yaparsanız, uzun yıllar boyunca gergin ve yağsız karnınızın görünümünü koruyabilirsiniz.

Operasyon sonrasında beslenme düzeni büyük önem taşımaktadır. Karın bölgesinde yağ birikmemesi için, zararlı besinlerden tamamen uzak durmalısınız. Karnınızın sıkılığını koruması için ise düzenli olarak egzersiz yapmanız önerilmektedir.

Daha detaylı bilgi için Dr. Defne Erkara'nın sayfasına başvurabilirsiniz.

HATA BİLDİRİN